گرگ بورس

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه - گرگ بورس

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

به گزارش گرگ بورس وقتی صحبت از ضرر و زیان فعالان بازار سرمایه به سبب تأمین مالی دولت از این بازار می‌شود، عده‌ای معتقدند تأمین مالی دولت از محل انتشار اوراق نسبت به سایر روشهای جبران کسری بودجه، تورم زایی کمتری در پی دارد و شاید بهتر باشد منافع عموم مردم را قربانی منافع اقلیت بازار سرمایه نکنیم.‌ حال آنکه به نظر می‌رسد این دوستان فراموش کرده‌اند که حدود ۵۸ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم (سهامداران سهام عدالت یا بازنشستگان تحت پوشش صندوق های بازنشستگی) ذینفع این بازار هستند.

نیما میرزایی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با گرگ بورس در این خصوص بیان کرد: با توجه به کدهای بورسی صادر شده در دو سال گذشته و نیز آزاد سازی سهام عدالت، بازار سرمایه عملا دیگر بازاری محدود به چند صد هزار نفر نبوده و بازاری با بیش از ۵۰ میلیون نفر ذینفع است و اتفاقاً ارزش این بازار برای بسیاری از سهامداران خرد حقیقی ازجمله دارندگان سهام عدالت، حائز اهمیت است.‌ ارزش دارایی های نقدی بسیاری از خانوارهای روستایی و اقشار آسیب پذیر کمتر از ارزش سهام عدالت آنهاست و صیانت از ارزش این سهام عدالت، برای حمایت از معیشت این خانوارها بسیار ضروری است.

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

وی افزود: علاوه بر این، عدم حمایت از بازار سرمایه و کاهش نقدشوندگی بازار سهام تاثیر منفی بر لایه اول این بازار هم دارد و در واقع بازار سرمایه برای بعنوان بازار اولیه هم برای سرمایه‌گذاران جذاب نخواهد بود و تاثیر منفی این اتفاق را در سال های آینده مشاهده خواهیم کرد. بنابراین معتقدم جذابیت بازار سرمایه و حمایت از این بازار در گام اول موجب افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در کشور و بعد از آن حمایت از تولید خواهد شد.

میرزایی تصریح کرد: از ارزش روز دارایی‌های دولت اطلاع دقیقی ندارم، اما بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ارزش دارایی‌های دولت بیش از ۱۰ میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است. دولت با واگذاری بخش اندکی از این دارایی‌ها، امکان جبران کسری بودجه با هزینه ها و تبعات کمتر را خواهد داشت. نکته اینجاست که در حال حاضر به دلیل رکود بازارها، فروش اوراق امکان پذیر تر و راحت تر از واگذاری دارایی‌های دولت باشد. اما معتقدم فرمان بازارها در دست بانک مرکزی است و دولت می‌تواند با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد، نقدینگی را به سمت بازارهای مورد نظر خود هدایت کند و با کاهش نرخ بهره، عملاً جذابیت بازارهای موازی را افزایش دهد تا نقدینگی که در حال حاضر به سمت بازار بدهی متمایل شده، راهی بازارهای دیگر شود و البته که به لحاظ ماهیتی، بازار سرمایه جذاب ترین بازار برای جذب نقدینگی خواهد بود. بازار سرمایه می تواند جذاب ترین مامن برای سرمایه گذاری پول هایی باشد که از بازارهای کم ریسک راهی بازارهای موازی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به چالش رکود در بازارهای مالی کشور گفت: البته قطعاً نکته بعدی که با آن مواجه هستیم، بحث افزایش جذابیت بازار سرمایه و جذب نقدینگی سرگردانی که از بازار بدهی راهی سایر بازارها شده است، خواهد بود. یکی از ابزارهایی که دولت در این زمینه در دست دارد، مالیات بر عایدی سرمایه در بازارهای موازی و غیر مولد از جمله بازار ارز سکه خودرو و ملک می باشد که لایحه ای هم به مجلس ارائه شده است. این قانون می‌تواند پول‌های آزاد شده از بازار بدهی ها را راهی بازار سرمایه کند.

وی ادامه داد: روش دیگری که باید مورد توجه سیاستگذاران و متولیان بازار سرمایه قرار گیرد، تاسیس شرکت های پروژه محور است. این شرکت‌ها آینده بسیار روشنی پیش رو دارند و ضمنا نباید فراموش کنیم بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی حال حاضر، به سبب وجود شرکت های پروژه محوری که در سال‌های قبل با سرمایه بسیار کمتر راه اندازی شده و امروز، بازدهی مناسبی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان دارند، شکل گرفته است. با تأسیس شرکتهای پروژه محور میتوان شرایطی فراهم کرد که نقدینگی سرگردانی که راهی بازار سرمایه می شود، صرف ایجاد رونق اقتصادی کشور گردد.

وی در خاتمه در رابطه با واگذاری بخشی از زمینهای و ساختمان‌های متعلق به دولت به منظور جبران کسری بودجه اظهار کرد: می‌توان با بخش اندکی از زمین های دولتی تامین مالی کرد، چرا که سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و زمین و ساختمان برای مردم ما همواره جذابیت داشته است. قطعا واگذاری بخشی از زمین های دولتی جذابیت کافی برای مردم خواهد داشت؛ به شرط آنکه این زمین ها، زمین های مرغوبی باشند و با قیمت مناسبی قیمت‌گذاری شوند. البته مشکلی که وجود دارد این است که با واگذاری دارایی‌های دولت، بخشی از کرسی های مدیریتی تحت سیطره دولت از دست خواهد رفت و به همین خاطر مقاومت هایی وجود دارد، اما قطعاً یک اراده قوی و یک سیستم پیگیر می‌تواند این مشکل را هم برطرف کند و جبران کسری بودجه با کمترین خسارت و هزینه انجام شود. اگر واگذاری دارایی های دولت با قیمت های مناسب انجام شود، قطعاً رونق هم در بازارهای موازی هم ایجاد خواهد شد.

بازدید : - بار دسته بندی : بورس تاريخ : 24 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.